Проф. д-р Маријана Марковиќ

Д-р Маријана Марковиќ, вонреден професор, работи во Институтот за социолошки и политичко- правни истражувања од 1998 год.

Во 1992 година ги завршува студиите по психологија, а со степен магистер по психолошки науки се стекнува во 2002 година при Институтот за психологија при Филозофскиот факултет во Скопје. Во 2010 година успешно ја одбранил докторската теза од областа на комуникаците. Во 2015 година се стекнува со звањето вонреден професор. Од 2006 година е еден од основачите на Психолошката лабораторија при ИСППИ.

Теорискиот и истражувачкиот интерес е во областа на интерперсонална комуникација, комуникација во кибер просторот и комуникација во заедниците. Како резултат на тој интерес е учеството на голем број домашни и меѓународни проекти, учество на домашни и меѓународни конференции, како и објавени трудови во домашни и меѓународни списанија.

marijana@isppi.ukim.edu.mk